Radioklub OK1KIK & OL4K Contest station
VHF - UHF - SHF - MicroWave
Valid HTML 4.01 Transitional
Valid CSS!
Technika | Konstrukce | Kontrolér FT-8x7
Kontrolér pro FT-817/857 verze 1.00
    Dovoluji si Vám představit zařízení, které po připojení na CAT konektor FT-817/857 umí nastavit předem naprogramovaný kmitočet, který vyjadřuje mezifrekvenční hodnotu pro mikrovlnné transvertory. Základem tohoto zařízení je mikroprocesor [1] s označením PICAXE 14M. Je to mikroprocesor firmy Microchip PIC 16F684, který má již v sobě nahraný program, který dovoluje tento mikroprocesor programovat pomocí jazyka Basic. Při programování jsou k dispozici již předpřipravené příkazy, které usnadňují například sériovou komunikaci s okolím, takže pouze nastavíme rychlost komunikace a data, která požadujeme odeslat. Změnu kódu mikroprocesoru lze provádět přímo v provozovaném zařízení (není tedy nutné vkládat do programátoru), což velmi usnadňuje jeho vývoj.
    K napájení zařízení využíváme dostupné napětí na konektoru CAT, které pouze snížíme pomocí stabilizátoru na 5V. Pro volbu patřičného kmitočtu (paměti) byly použity mikrospínače a k indikaci LED. Na zařízení je dále 8 miniDIN konektor na kterém je momentálně k dispozici pouze napájecí napětí a 3,5 mm stereo jack pro programování mikroprocesoru. Vše důležité je vlastně schované v mikroprocesoru PICAXE 14M. Při vývoji tohoto zařízení mi hodně pomohly stránky KA7OEI [2], které obsahují mimo jiné know-how pro ovládání FT-817/857 .
    Celé zařízení bylo vyrobeno jako prototyp na univerzálním plošném spoji a zabudováno do plastové krabičky. Toto zařízení předpokládá mít v okolí počítač, kterým se paměti (kmitočty) naprogramují. Takže hned po prvním ostrém testu (v UHF Contestu 2009) bylo konstatováno, že bude nutné upravit program tak, aby nebylo nutné použít počítače pro nastavení požadovaných kmitočtů.
    Vylepšení samozřejmě může být více a proto v další verzi bude určitě implementováno nastavení kmitočtů bez použití PC (zjištění přes CAT kabel přímo ze zařízení).

 
Kontrolér - schema
Zvětšit

 

 
Kontrolér - celkový pohled
Kontrolér - celkový pohled
 
Kontrolér - pohled zepředu
Kontrolér - pohled zepředu
 
Kontrolér - přední panel
Kontrolér - přední panel
 
Kontrolér - bez krytu
Kontrolér - bez krytu
 
Kontrolér - vnitřek
Kontrolér - vnitřek
 
Použitá literatura:
[1] http://www.rev-ed.co.uk/picaxe/
[2] http://www.ka7oei.com/ft817_meow.html
[3] Uživatelský manuál k Yaesu FT-857D
Zapsal Jirka OK1-35506
Poslední změna: 2014-01-26 22:41:35